O weryfikacji mapy AED słów kilka

15 październik 2015

Jeżeli korzystasz z aplikacji „Ratuj Życie” to może przeszło Ci kiedyś przez myśl, jak powstaje baza lokalizacji defibrylatorów AED? To dość proste – możesz uruchomić aplikację lub wejść na stronę www.ratujzycie.eu i samodzielnie zgłosić lokalizację, której nie znalazłeś wcześniej w naszej bazie, a jest Ci ona znana. Ale to tylko jedna z dróg, a druga prowadzi do fundacyjnych wolontariuszy, którzy przeszukują zasoby internetu szukając informacji o nowych lokalizacjach AED oraz innych bazach danych w całej Europie, które zawierają takie informacje. A to nadal nie koniec tego wyzwania. Rzeczywistość, w której żyjemy zmienia się bardzo szybko. Na pewno sam zauważasz, że Twoja ulubiona księgarnia zmieniła adres, kawiarnia, w której zwykle kupowałeś kawę pędząc do pracy już nie istnieje, a budynek, w którym jesteś umówiony na rozmowę kwalifikacyjną ma 10 pięter i 3 klatki schodowe i droga do właściwego biura wcale nie jest prosta. Podobnie jest z niektórymi miejscami, gdzie zgłaszane są lokalizacje defibrylatorów AED. Firmy zmieniają swoje siedziby, instytucje się przenoszą, a pod niektórymi adresami znajdują się wielopiętrowe budynki, gdzie konieczne jest uściślenie miejsca przechowywania AED. Właśnie dlatego dużym wyzwaniem jest dbanie o aktualność informacji zawartej w bazie lokalizacji defibrylatorów, tak by czas dotarcia do nich był jak najkrótszy w sytuacji kryzysowej. 

Weryfikacja lokalizacji jest dużym wyzwaniem, które wymaga sporo czasu, sprawnego telefonu i komputera, a czasem zaangażowania znajomych, którzy akurat mieszkają blisko zgłoszonej lokalizacji i zechcą poświęcić chwilę, by podejść i sprawdzić, czy AED o które pytamy na prawdę istnieje. 

Ale to nie są prawdziwe wyzwania, bo okazuje się, że często największym wyzwaniem jest brak informacji. Możecie spytać, o jaką informację chodzi. Odpowiedź jest prosta – nie wszyscy wiedzą, że w firmie, gdzie pracują, instytucji którą reprezentują czy w miejscu gdzie mieszkają jest dostępny defibrylator AED. Wydaje się to dość absurdalne, że są miejsca, gdzie większość pracowników danej firmy czy instytucji nie ma o tym pojęcia. Bo przecież, kiedy kolega przy biurku obok poczuje się słabo, straci przytomność i przestanie oddychać prawidłowo nikt nie pomyśli, że AED, które może uratować w tym przypadku życie, znajduje się kilka pokoi dalej. 

W żmudnym procesie weryfikacji wyszukujemy numery telefonów, adresy e-mail, czasem korzystamy z danych kontaktowych zgłoszonych wraz z lokalizacją przez formularz, jeśli mamy taką możliwość. Niestety dość często w zgłoszonych lokalizacjach brakuje tych informacji. 

Innym wyzwaniem jest brak umocowania prawnego dotyczącego lokalizowania i dostępności defibrylatorów AED w Polsce. Rodzi to sytuacje, gdy ktoś zgłasza lokalizację defibrylatora AED np. w swoim zakładzie pracy lub w przychodni, w której się leczy, ale na etapie weryfikacji dowiadujemy się od właścicieli urządzenia AED, że jest to prywatna własność. Oczywiście jest to prawda i nie możemy negować prawa własności, ale jest to również realna przeszkoda w budowaniu programu powszechnego dostępu defibrylatorów AED i wczesnej defibrylacji. 

Po co właściwie to robimy? Walczymy o czas, który pozwala zyskać szansę przeżycia poszkodowanego podczas zatrzymania krążenia. Walczymy również o możliwość jak najszybszej przedszpitalnej defibrylacji, czyli możliwości leczenia niezorganizowanej aktywności elektrycznej serca, jaką jest migotanie komór. 

By działania Fundacji „Ratuj Życie” przynosiły spodziewane efekty w postaci zwiększania świadomości społecznej i budowania rzetelnej bazy informacji o lokalizacjach defibrylatorów AED w Polsce i Europie musimy budować sieć współpracy i przełamywać obojetność. Dlatego zapraszamy każdego do współtworzenia bazy lokalizacji AED oraz weryfikacji informacji już zebranych. Jeśli widzisz, że informacje dotyczące wybranej lokalizacji w bazie są już nieaktualne lub spotykasz defibrylator AED, którego brakuje w bazie prosimy o informacje na ten temat. Zgłaszanie nowych lokalizacji dokonuje się przez formularz na stronie www.ratujzycie.eu lub przez przycisk w aplikacji Ratuj Życie. Natomiast zmiany w lokalizacji AED można zgłaszać na adres kontakt@ratujzycie.eu. Chris Lowney powiedział kiedyś „Urodziłeś się by zmienić świat”. Wspólnie na pewno nam się uda.


Tagi: , ,

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *